Domofon dla 3 rodzin

Jaki domofon trzyrodzinny wybrać?

Wybór domofonu trzyrodzinnego wymaga zazwyczaj większego konsensusu niż wybór domofonu jednorodzinnego – ostatecznie decyzja mieszkańców musi być jednomyślna. Przede wszystkim wybierając domofon należy odpowiedzieć sobie na pytania:

  1. Czy chcemy używać tradycyjnego klucza do otwierania furtki? Jeśli nie, to na jaki rodzaj kontroli dostępu warto się zdecydować? Mamy jeszcze do wyboru szyfrator, czytnik pastylek dotykowych Dallas lub czytnik kart zbliżeniowych Unique.
  2. Czy potrzebny jest moduł interkomu, sterowanie bramą, przycisk wyjścia lub inne dodatkowe funkcje?
  3. Czy domofon będziemy montować natynkowo czy podtynkowo? Jakiej szerokości jest słupek? Jaką ilością miejsca na ogrodzeniu dysponujemy?
  4. Iloma przewodami dysponujemy?

Ad 1. Klucz tradycyjny czy elektroniczny?

Korzystanie z klucza tradycyjnego jest często zgodne z wieloletnimi przyzwyczajeniami domowników, ma jednak swoje wady. Można go po prostu zapomnieć, za każdym razem trzeba go szukać w torebce, a przy wielu użytkownikach często wkładka zużywa się szybciej. Domofon z kontrolą dostępu ma tutaj swoje plusy: w domofonach z kodem wystarczy wpisać swój indywidualny kod, żeby otworzyć furtkę lub bramę. Domofony z czytnikiem pastylek to również wygodne rozwiązanie – wkładka się nie zużywa, a żeby wejść na posesję pastylkę wystarczy przyłożyć do czytnika. Z kolei karta zbliżeniowa działa z odległości ok. 8-10 cm, więc można otworzyć drzwi tylko zbliżając kartę do czytnika – bez wyjmowania na przykład z portfela czy z torebki.

 

Ad 2. Dodatkowe funkcjonalności – moduł interkomu, przycisk wyjścia itp

W przypadku domofonów wielorodzinnych często rozważaną funkcjonalnością jest interkom. Interkom umożliwia nawiązanie połączenia wewnętrznego między słuchawkami (unifonami) podpiętymi do systemu domofonowego. Możemy zadzwonić z jednego unifonu do innego i prowadzić rozmowę, która nie będzie słyszalna w kasecie domofonowej. Przy komponowaniu składników systemu domofonowego warto zastanowić się, czy jest to funkcja, która nas interesuje oraz czy faktycznie będziemy z niej korzystać. Być może interkom będzie potrzebny tylko pomiędzy dwoma, a nie trzema unifonami? Niektóre kasety mają wbudowaną taką funkcjonalność, inne trzeba podpiąć do dodatkowego modułu interkomu. Trzeba pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na moduł interkomu, unifon musi posiadać odpowiednią ilość przycisków: do otwierania furtki, opcjonalnie do otwierania bramy oraz przyciski do dzwonienia do pozostałych unifonów. Czyli jeśli zaplanowane jest otwieranie furtki, bramy oraz dzwonienie do dwóch innych unifonów, to unifon musi posiadać 4 przyciski.

Domofony trzyrodzinne z linii MOD mają wbudowany moduł interkomu pomiędzy dwoma unifonami. Modele z linii Mini i Novum potrzebują dodatkowego modułu interkomu.

Moduł interkomu

Przycisk wyjścia to mała, ale bardzo przydatna rzecz. Pozwala mieszkańcom i gościom swobodnie opuścić teren posesji. Dzięki temu przyciskowi nie trzeba czuwać przy oknie, żeby zobaczyć, kiedy otworzyć furtkę przyciskiem unifonu, żeby gość mógł wyjść. Każdy z użytkowników może zrobić to samodzielnie, wciskając przy wychodzeniu niewielki przycisk dzwonkowy, co zwolni elektrozaczep na czas 5 sekund i umożliwi wygodne wyjście.

Przycisk wyjścia EXIT BUTTON
Przycisk wyjścia EXIT BUTTON

Ad 3. Sposób montażu domofonu

Domofon można zamontować natynkowo lub podtynkowo. Wybór jest uwarunkowany zazwyczaj rodzajem ogrodzenia. Jeśli domofon będzie montowany na metalowym słupku 10 cm, to najrozsądniejszym wyborem jest domofon natynkowy, o szerokości obudowy mniejszej niż 10 cm. Jeśli mamy szeroki słupek murowany, możemy wybrać domofon montowany podtynkowo. Wybierając konkretny model domofonu natynkowego warto zwrócić uwagę na rodzaj obudowy: materiał, z którego jest wykonana, grubość ścianki, możliwość wygięcia lub korozji elementów. Domofon jest wizytówką naszego domu, montujemy go na lata. Dobrze jest zadbać o to, by ta wizytówka była estetyczna.

Ad 4. Przewody, kable, żyły…

Ostania, ale bardzo ważna sprawa – po wybraniu modelu domofonu należy sprawdzić, ile przewodów jest potrzebnych do jego podłączenia. W razie wątpliwości prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny (533-577-355)- chętnie pomożemy. Tutaj znajduje się ogólny opis jakie przewody do domofonu są potrzebne.

Domofon trzyrodzinny czy domofon wielorodzinny?

Wybierając domofon trzyrodzinny można również rozważyć montaż domofonu wielorodzinnego. Różnica polega na tym, że domofon do domu wielorodzinnego nie posiada oddzielnych przycisków wywoławczych, dzwonienie odbywa się więc przez wciśnięcie przycisku z numerem „1”, „2” lub „3” na matrycy klawiatury. Szczególnie domofon cyfrowy BRC może pełnić rolę domofonu dla 3 rodzin, ponieważ na wyświetlaczu można zaprogramować nazwiska lokatorów lub numery lokali, które przewijają się cyklicznie.

Cyfrowy domofon wielorodzinny z szyfratorem BRC
Cyfrowy domofon wielorodzinny z szyfratorem BRC

Domofony trzyrodzinne dostępne w naszej ofercie można zobaczyć tutaj.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *