Domofon do domku jednorodzinnego

Ogrodzenie i domofon tworzy balans między przestrzenią publiczną a naszym domem, jest granicą, która zapewnia bezpieczeństwo, ale nie odcina. Taką, która pozwala na swobodną komunikację. Swobodne wejście. Spokojny sen.

Funkcje domofonu do domku jednorodzinnego

Domofon do domku jednorodzinnego pełni kilka funkcji:

 • zwiększa bezpieczeństwo naszej posesji
 • ułatwia codzienne funkcjonowanie – montując domofon możemy bez wychodzenia z domu porozumieć się z osobą przed furtką, otworzyć drzwi bez szukania klucza w torebce, sterować bramą, korzystać z interkomu itp.
 • pełni rolę reprezentacyjną – jest wizytówką domu

Czego naprawdę potrzebujesz?

Wybierając domofon do domku jednorodzinnego warto zastanowić się nad funkcjonalnościami, które są nam potrzebne i ułatwią nam życie. Czy domofon ma pozwalać tylko na komunikację dom <-> furtka? A może wygodnie byłoby skorzystać z funkcji kontroli dostępu, takiej jak zamek szyfrowy, czytnik pastylek lub czytnik kart? Jakie jeszcze funkcje będą przydatne? Warto zrobić listę, bo domofon kupujemy na lata:

 • Czy potrzebujesz kontroli dostępu, aby otwierać furtkę za pomocą kodu/pastylki, bez użycia klucza? Jeśli tak, co będzie wygodniejsze dla domowników? Kody dostępu czy pastylki (klucze elektroniczne)?
 • Czy chcesz mieć z obu stron furtki gałkoklamkę? Jeśli tak, wybierz domofon z funkcją EXIT BUTTON. Jeśli można przełożyć rękę przez furtkę, być może potrzebna będzie dodatkowa klawiatura do wychodzenia z terenu posesji?
 • Czy chcesz sterować bramą wjazdową za pomocą kodu/pastylki?
 • Czy potrzebujesz funkcji interkomu?
 • Czy chcesz mieć więcej niż jeden unifon? W piętrowych i rozległych domach warto zamontować 2 lub 3 słuchawki w strategicznych punktach budynku.
 • Czy z domofonu będą korzystały osoby niesłyszące / niewidome lub niedowidzące? Jeśli tak, domofon musi być wyposażony w odpowiednią sygnalizację ułatwiającą korzystanie z niego.

Po uzupełnieniu takiej listy wiemy już, jakie funkcje domofon do domku jednorodzinnego mieć musi. Ale to nie wszystko.

Jakość i trwałość domofonu do domku jednorodzinnego

Ważną kwestią jest trwałość i dostępność części zamiennych. Trwałość oznacza, że domofon jest wyprodukowany z materiałów dobrej jakości, które nie ulegną zniszczeniu przez kolejne lata eksploatacji. Na trwałość ma wpływ zakres temperatur, w jakich może pracować urządzenie oraz jego odporność na warunki atmosferyczne, takie jak deszcz i śnieg. Domofon do domku jednorodzinnego jest urządzeniem, które pracuje 24h/ dobę, często jest montowany przy zakurzonych ulicach – ważna jest więc nie tylko dostępność części zamiennych, tak, by przy jakiejkolwiek usterce nie być zmuszonym do wymiany całego sprzętu na zupełnie nowy. Ważna jest też łatwość czyszczenia domofonu. Jest to pierwsza rzecz, którą widzą nasi goście. Warto, żeby sprzęt wyglądał estetycznie nawet po dziesięciu czy piętnastu latach użytkowania.

Na co zwrócić uwagę?

 • Z jakich materiałów jest wykonany domofon
 • Jaki jest zakres temperaturowy pracy domofonu
 • Czy domofon jest łatwy w czyszczeniu
 • Czy jest odporny na deszcz i śnieg
 • Czy są dostępne części zamienne

Domofon cyfrowy czy analogowy?

Jeśli określone zostały wymagania dotyczące domofonu, to tak naprawdę w domkach jednorodzinnych nie ma większego znaczenia, czy domofon jest cyfrowy, czy analogowy. Jedyna różnica to ilość żył, ale w przypadku domofonów jednorodzinnych i tak cała instalacja jest uruchamiana na standardowym kablu. Jakość rozmowy jest taka sama, funkcjonalności również. To, czy domofon jest analogowy czy cyfrowy nie powinno w tym wypadku mieć większego wpływu na wybór.

Montaż domofonu

Jedną z ostatnich kwestii do rozważenia jest sposób montażu:

 • Jak szeroki jest słupek?
 • Czy domofon będzie montowany natynkowo, czy podtynkowo?
 • Jakie przewody są potrzebne?
 • Czy dostępna jest pomoc techniczna i support producenta?
Wygląd domofonu

Po rozważeniu wszystkich powyższych kwestii zostaje jeszcze jedno – wygląd. Domofon musi współgrać z otoczeniem. Pasować do ogrodzenia lub elewacji. Podkreślać charakter domu. Niech będzie jego wizytówką i dopełnieniem.

Jaki domofon wybrać?

Możesz pobrać listę kontrolną, żeby zdecydować świadomie, jaki domofon spełni Twoje oczekiwania. Tym bardziej, że montuje się go na lata.

Jeżeli uważasz, że ten wpis może być przydatny, podziel się nim 🙂

Tagged , , ,

8 thoughts on “Domofon do domku jednorodzinnego

 1. A ja nie mam domofonu tylko zwykły dzwonek. =D

  1. Dopóki wystarcza, to wszystko ok 🙂 Jeśli będziesz potrzebowała czegoś więcej – służymy pomocą 🙂

 2. Niebawem mi się bardzo przyda ten wpis 😉

  1. Najważniejsze są kabelki 😉 Zawsze warto mieć kilka żył w zapasie 🙂

 3. Bede wiedziala gdzie szukac dobrego domofonu 🙂

 4. Mieszkam w bloku, ale myślę, że w domu to bardzo ważne jaki mamy domofon.

 5. mieszkam w bloku, w którym będę mieć domofon. ale gdybym miała dom, to zastanawiałabym się nad zamontowaniem tego urządzenia;)

  1. Dziękujemy i polecamy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *