Domofon do kamienicy

Domofon do kamienicy – czy wygląd jest ważny?

Domofon do kamienicy lub zabytkowego budynku to kwestia nie tylko funkcjonalności, ale i wyglądu. Jak podkreślić charakter budynku? W tym wypadku nowoczesny design niekoniecznie jest najlepszym rozwiązaniem. Zazwyczaj Stare Miasto ma swój klimat, budowany za pomocą pięknej kostki brukowej, stylizowanych latarni ulicznych, kawiarnianych ogródków. Warto go podkreślić również za pomocą detali, takich jak elegancki domofon w stylu retro.

Wymagania funkcjonalne

Ostatnio prezentowaliśmy piękny, mosiężny domofon retro wykonany dla hotelu. Tym razem wymagania były nieco inne. Domofon dla hotelu lub pensjonatu może mieć tylko jeden przycisk wywoławczy, zazwyczaj na recepcję obiektu. W kamienicy natomiast mieszczą się zazwyczaj firmy oraz lokale prywatne. Klienci muszą mieć czytelny opis, tak, by bez problemu dodzwonić się do odpowiedniego lokalu. W tym wypadku wymaganiem było, aby domofon posiadał listę lokali, ponieważ w budynku ma swoją siedzibę kilka firm. Miał posiadać również możliwość otwierania drzwi za pomocą klucza elektronicznego Dallas. Po uzgodnieniu wszystkich wymagań został zaprojektowany piękny, stylizowany domofon, wykonany z aluminium.

Domofon ma oddzielne przyciski wywoławcze dla każdego lokalu usługowego, czytnik pastylek Dallas, oraz dobry, duży głośnik. Płyta czołowa domofonu jest wykonana z anodowanego aluminium, tak jak przyciski wywoławcze. Obok przycisków wywoławczych umieszczone są długie, podświetlone energooszczędnymi diodami LEC szyldy na nazwę firmy. Dzięki temu wszystkie napisy mieszczą się z łatwością i są doskonale widoczne również w nocy. Całość będzie doskonale pasowała do otoczenia. Domofon w tym stylu może być również poanodowany na kolor złoty lub wykonany z prawdziwego mosiądzu.

Budynek posiada również drugie, tylne wejście. Tutaj użytkownicy zdecydowali się na kasetę kontroli dostępu z zamkiem szyfrowym. Dzięki temu mają możliwość otwierania drzwi za pomocą kodu.

Wykonanie

Domofon został obsadzony w ścianie kamienicy, doskonale komponując się ze stylem ulicy. A poniżej zdjęcia kasety domofonowej w towarzystwie pięknych, zabytkowych lamp 🙂

Tagged , , , ,

3 thoughts on “Domofon do kamienicy

  1. Mieszkam w domu i na razie nie planuję założenia domofonu. Zgadzam się, że domofon powinien wizualnie współgrać z wyglądem całej kamienicy. Choć najistotniejsze jest, żeby był zawsze sprawny. Dla mnie okropnie stresujące jest, kiedy udaję się do kamienicy, a tam domofon – nie działa, albo nic nie słyszę, albo odbiorca mnie nie słyszy i … największy dramat – nie ma podpisów przy przyciskach…..

  2. Blog to istny cymes, temat iście niszowy a teksty naprawdę interesujące. Każdy ma domofon. Nie każdy wie, że może mieć coś więcej niz biala plastikowa słuchawka. Pozdrawiam.

  3. Masz rację, nowoczesny domofon w kamienicy zupełnie nie pasuje. Zdecydowanie stylizacja retro tutaj się sprawdza. Bardzo ładne macie propozycje.
    Pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *