Domofon – rodzaje i działanie

Domofon

Domofon jest urządzeniem elektronicznym. Służy do komunikacji na niewielkie odległości. Domofon jest wykorzystywany w budownictwie jedno i wielorodzinnym. Zazwyczaj przy wejściu (furtce, klatce schodowej, bramie) jest umieszczona kaseta domofonowa, a w lokalu słuchawka, zwana też unifonem. Domofon zwiększa bezpieczeństwo posesji. 

Podstawową funkcją domofonu jest umożliwienie komunikacji głosowej między wejściem do budynku a lokalem oraz otworzenie drzwi. Poza tym domofon może posiadać wiele innych funkcjonalności, na przykład możliwość otwierania drzwi za pomocą kodu, bez użycia klucza.

domofon jednorodzinny cyfrowy
Domofon jednorodzinny cyfrowy – otwieranie kodem

System domofonowy – urządzenia

System domofonowy składa się zazwyczaj z:

  1. Unifonu – jest to urządzenie montowane w lokalu, służy do prowadzenia rozmowy z osobą stojącą przy kasecie domofonowej oraz do otworzenia furtki. Jeżeli unifon posiada więcej niż jeden przycisk, może również otwierać bramę. Unifon musi być kompatybilny z kasetą domofonową. Z kasetami cyfrowymi współpracują unifony cyfrowe, z analogowymi i cyfrowo-analogowymi – unifony analogowe.
  2. Kasety domofonowej – kaseta domofonowa jest montowana na ogrodzeniu lub przy wejściu do klatki schodowej. W najprostszej wersji może posiadać tylko przyciski wywoławcze. Kasety domofonowe mogą być również wyposażone w klawiaturę, służącą do otwierania drzwi kodem, czytnik pastylek lub czytnik kart.
  3. Zasilacza – zasilacz domofonowy dostarcza napięcie niezbędne do pracy systemu domofonowego.
  4. Elektrozaczepu – elektrozaczep służy do zdalnego, przewodowego otwierania drzwi.
  5. Przycisku wyjścia lub dodatkowa klawiatura do wychodzenia – przycisk wyjścia jest zwykłym przyciskiem dzwonkowym. Służy do otwierania elektrozaczepu przy wychodzeniu z posesji. W niektórych przypadkach zastosowanie przycisku wyjścia jest niewystarczające – wtedy montuje sięklawiaturę do wychodzenia – elektrozaczep odblokuje się dopiero po wpisaniu prawidłowego kodu na klawiaturze.
  6. Komutator – inaczej zwany przekaźnikiem domofonowym – ma zastosowanie wszędzie tam, gdzie jest więcej niż jedno wejście na posesję. Przy każdej furtce montuje się kasetę domofonową. Wszystkie kasety oraz jeden unifon są podpinane do komutatora. Dzięki temu wszystkie kasety dzwonią do jednego unifonu, a z unifonu otwierane jest tylko to wejście, z którego nastąpiło wywołanie.
  7. System domofonowy może posiadać dodatkowe elementy wzbogacające go o dodatkowe funkcjonalności, na przykład moduł interkomu, moduł dla niesłyszących itp.
Unifon z dwoma przyciskami
Unifon z dwoma przyciskami

Rodzaje domofonów

Domofon analogowy

Panel domofonowy analogowy w najprostszej wersji posiada głośnik, mikrofon i przycisk wywoławczy. Domofony analogowe Radbit są wyposażone w dodatkowe elementy, ponieważ przyciski i szyldy na nazwiska w kasetach domofonowych są podświetlone, a ich jasność świecenia jest regulowana.

Analogowy system domofonowy jest rozwiązaniem odpowiednim do domków jednorodzinnych, ponieważ tutaj każdy unifon jest podłączony do kasety domofonowej oddzielną żyłą. W domku jednorodzinnym nie ma z tym problemu – zazwyczaj instalacja ogranicza się do 1 – 4 unifonów. Systemy analogowe mogą być również stosowane w większych instalacjach, jednak niezbędna ilość okablowania znacznie się wtedy zwiększa.

Domofon analogowy pozwala na komunikację głosową furtka <-> dom oraz na otworzenie elektrozaczepu za pomocą przycisku unifonu.

Przykładem domofonu analogowego jest domofon jednorodzinny BMN-1P GD36.

Domofon cyfrowo-analogowy

System cyfrowo-analogowy wymaga, tak jak w systemach analogowych – podłączenia każdego unifonu oddzielną żyłą, jednocześnie umożliwiając korzystanie z zamka szyfrowego, czytnika pastylek lub czytnika kart. Domofony cyfrowo-analogowe są podłączane podobnie, jak domofony analogowe: każdy unifon jest podłączony do kasety domofonowej oddzielną żyłą. W odróżnieniu od domofonów analogowych, domofony cyfrowo-analogowe są wyposażone w funkcje kontroli dostępu, na przykład klawiaturę kodową (szyfrator), czytnik pastylek lub czytnik kart. Posiadają też funkcję EXIT BUTTON.

Przykładem domofonu cyfrowo-analogowego z szyfratorem jest BZ-1P GD36, a z czytnikiem BD-1P GD36.

Domofon cyfrowy

Cyfrowy system domofonowy świetnie sprawdza się w przypadku większych instalacji – w blokach, kamienicach i na osiedlach. Domofony cyfrowe są oparte na technice mikroprocesorowej. W systemach cyfrowych RADBIT instalacja jest trzyżyłowa, co oznacza, że do podłączenia wszystkich unifonów wystarczą tylko 3 żyły. Domofony cyfrowe są wyposażone w funkcje kontroli dostępu.

Domofony cyfrowe są dostępne zarówno w wersji jednorodzinnej jak i wielorodzinnej. Różnica między domofonem cyfrowym a analogowym nie polega tylko na tym, że domofon jest rozbudowany o klawiaturę, jak twierdzą niektóre źródła. W domofonach cyfrowych unifony są odpowiednio adresowane i podłączane równolegle. Dzięki temu ilość żył potrzebna do podłączenia unifonów cyfrowych w całej klatce wynosi 3.

Rodzaje domofonów – kontrola dostępu

Domofon może spełniać tylko podstawową funkcję – umożliwiać komunikację między furtką i budynkiem i otwieranie furtki przyciskiem unifonu. Domofon może jednak posiadać wiele dodatkowych funkcjonalności, na przykład możliwość otwierania drzwi kodem, co znacznie podnosi komfort użytkowania. Domofon może być równeż wyposażony w funkcję interkomu.

Do podłączenia domofonu zazwyczaj używa się kabla YTDY. Zawsze dobrze jest mieć kilka żył w zapasie – mogą przydać się do uruchomienia nowych funkcjonalności domofonu, których na razie nie planujemy wykorzystywać.

Więcej o rodzajach domofonów do domków jednorodzinnych można przeczytać tutaj, o domofonach do kamienic tutaj, a o domofonach w bloku tutaj.

 

 

Tagged , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *