Domofony cyfrowe – schemat podłączenia

Domofony cyfrowe różnią się od domofonów analogowych przede wszystkim liczbą żył, niezbędnych do skonfigurowania systemu domofonowego. Domofony analogowe potrzebują oddzielnej żyły na wywołanie do każdego unifonu. W instalacjach blokowych może być to problematyczne, dlatego nowe instalacje domofonowe buduje się na urządzeniach cyfrowych.

Cechą charakterystyczną domofonów cyfrowych jest to, że cała instalacja jest równoległa – niezależnie od ilości lokali liczba żył w instalacji jest stała.

Domofony cyfrowe montuje się przede wszystkim w blokach, kamienicach, budynkach wielorodzinnych. Domofony cyfrowe mogą obsługiwać hierarchiczny system wywołań. Oznacza to, że domofon może być zamontowany przy brami głównej osiedla, a przy klatkach kolejne domofony. Domofon może być wyposażony w funkcję sterowania bramą i furtką za pomocą kodu.

Dodatkowe możliwości domofonów cyfrowych

Jak widać na powyższych zdjęciach, domofon cyfrowy może być dostosowany do potrzeb lokatorów. Poczynając od sposobu montażu (natynkowy / podtynkowy), poprzez sposób otwierania (szyfrator / czytnik) aż po wygląd. Może być stylizowany tak, by pasował do kamienicy, może posiadać wyświetlacz LCD lub dodatkową listę lokatorów. Na wyświetlaczu mogą wyświetlać się przydatne informacje, takie jak nazwa ulicy, numer klatki, zakres mieszkań w lokalu. Domofon może mieć również elektroniczną listę lokatorów, która pozwala na wyświetlanie kolejnych nazwisk i numerów lokali.

Domofony cyfrowe – otwieranie drzwi

Domofony cyfrowe Radbit umożliwiają otwarcie drzwi za pomocą kodu. Standardowo, w pamięci domofonu mieści się 254 kody użytkowników i 1 kod administratora. W razie potrzeby liczba ta może zostać zwiększona. Jeżeli domofon steruje tylko jednym wejściem, to otwarcie elektrozaczepu następuje po wprowadzeniu 4-cyfrowego kodu. Jeżeli domofon ma możliwość sterowania dwoma wejściami, otwarcie drzwi następuje po wprowadzeniu 4-cyfrowego kodu oraz cyfry kontrolnej „1” dla otwarcia furtki lub „2” dla otwarcia bramy. Kody do otwierania furtki i bramy mogą być takie same lub różne.

Klawiatura domofonów cyfrowych Radbit jest wykonana ze stopu anodowanego aluminium, dzięki czemu nie wygnie się ani nie odkształci.

Niektóre z kaset umożliwiają dodatkowo otwieranie drzwi za pomocą dotykowej pastylki Dallas.

Do wszystkich domofonów cyfrowych Radbit można podłączyć przycisk wyjścia, umożliwiający swobodne opuszczenie terenu osiedla.

Przycisk wyjścia EXIT BUTTON
Przycisk wyjścia EXIT BUTTON

Domofony cyfrowe – schemat podłączenia

Schemat podłączenia domofonów cyfrowych jest bardzo prosty. Z kasety wychodzą tylko trzy żyły, do których dołączane są równolegle kolejne unifony. Wywołanie zrealizowane jest drogą cyfrową. Z kasety wysyłany jest ciąg impulsów ściśle związany z wybranym przyciskiem lub numerem mieszkania, który dochodzi do wszystkich unifonów. Unifony są programowane. Ten unifon, który zdekoduje, że sygnał został do niego adresowany, włącza generator wysyłający akustyczny sygnał dzwonienia.

Schemat instalacji cyfrowej Radbit
Schemat instalacji cyfrowej Radbit

Jak widać z powyższego schematu, idea podłączenia domofonu cyfrowego jest niezależnie od wybranego modelu kasety bardzo podobna.

Domofony cyfrowe Radbit współpracują tylko z unifonami UCN. Wszystkie urządzenia w cyfrowym systemie domofonowym są podłączane równolegle. Typowo w instalacjach cyfrowych Radbit można podłączyć do jednej kasety 255 unifonów. W razie potrzeby ilość ta może zostać zwiększona.

Schemat podłączenia unifonów do domofonu jednorodzinnego i wielorodzinnego jest identyczny.

Domofon cyfrowy – podłączenie unifonów

Aby unifony działały prawidłowo z domofonem cyfrowym, muszą być odpowiednio zaprogramowane. Numer unifonu programowany jest przez włożenie zworek na płytce elektronicznej. Numer abonenta zmieniamy na system dwójkowy (włożona zworka oznacza „1”, jej brak „0”).

zworka wartość
1 1
2 2
3 4
4 8
5 16
6 32
7 64
8 128

Programowanie unifonów cyfrowych Radbit

Na życzenie (i bez dodatkowych opłat) możemy zaprogramować unifony na odpowiednie numery. Przykładowo:

nr 5          włożone zworki 1 i 3                   bo 1 + 4 = 5

nr 12        włożone zworki 3 i 4                   bo 4 + 8 = 12

nr 33        włożone zworki 1 i 6                   bo 1 + 32 = 33

nr 37        włożone zworki 1, 3 i 6               bo 1 + 4 + 32 = 37

itd…

Kasety cyfrowe z wyświetlaczem posiadają asystenta programowania. Domofon podczas dzwonienia do lokatora pokazuje na wyświetlaczu LCD jakie zworki należy włożyć aby unifon został poprawnie zaprogramowany. Asystent wyłącza się po zmianie kodu administratora z domyślnego na dowolny inny.

Dla unifonów UCN dostępne jest rozszerzenie – moduł dla niesłyszących w postaci płytki umieszczanej wewnątrz urządzenia. Dzięki zastosowaniu modułu możliwe jest podłączenie dodatkowej sygnalizacji wywołania, np. świetlnego.

Tagged ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *