Jaki kabel do domofonu

Jakie przewody do domofonu wybrać?

Bardzo dużo pytań dotyczy wyboru kabli do domofonu. Wątpliwości budzi między innymi ilość żył i ich przekrój. Jest to kwestia o tyle istotna, że właściwie dobrane i ułożone przewody zapewnią bezawaryjną pracę urządzenia przez wiele lat.

Na pytanie „jakie przewody do domofonu wybrać” odpowiedź brzmi: to zależy. Kwestia jest bardzo istotna, ponieważ właściwie dobrany i ułożony przewód umożliwi bezawaryjną pracę urządzenia przez wiele lat.

Ogólnie, wybór odpowiednich przewodów zależy od:

  1. Specyfikacji domofonu. Zawsze przed montażem należy zapoznać się ze schematem urządzenia.
  2. Odległości pomiędzy zasilaczem i domofonem. Przekrój kabla zasilającego, jaki trzeba zastosować, zależy właśnie od tej odległości.

Przewody domofonowe można ułożyć w peszlu. Dobrze jest pamiętać o drucie pilotującym, za pomocą którego można wciągnąć przewody. Na ostrych łukach można zamontować puszki przelotowe, co ułatwi wciąganie przewodów.

Przewody do domofonów analogowych

W domofonach analogowych i cyfrowo-analogowych muszą być poprowadzone przewody na układy rozmówne (między kasetą a unifonem):

  • Masa
  • Mikrofon,
  • Słuchawka,
  • Wywołania

Może być do tego użyty zwykły przewód teletechniczny, sygnałowy. Tak więc w przypadku domofonu jednorodzinnego będą potrzebne 4 żyły na układy rozmówne, w przypadku domofonu dwurodzinnego – 5 żył (masa, mikrofon, słuchawka, 2 wywołania).

Przykładowy schemat podłączenia domofonu jednorodzinnego:

Jeżeli jednak chcielibyśmy wykorzystać wbudowany moduł interkomu kasety, to do układów rozmównych potrzebne by było:

  • wspólna masa do wszystkich
  • oddzielne: mikrofon, słuchawka, wywołanie, wywołanie wewnętrzne do abonentów nr 1 i nr 2

Przewody do domofonów cyfrowych

Domofony cyfrowe Radbit korzystają z 3 żył: A, B, C, plus żyły na zasilanie. Kolejne unifony podłączane są równolegle. Oznacza to, że niezależnie od ilości unifonów w instalacji, między kasetą a unifonami poprowadzone będą zawsze 3 żyły.

Zasilanie domofonu

Zaleca się, żeby zasilanie domofonu było poprowadzone oddzielnym przewodem elektrycznym 2-żyłowym o przekroju 1-1.5mm kw. zależnie od odległości zasilacza od kasety. Ewentualnie przy odległościach do ok 20m można zasilanie poprowadzić zwykłym kablem sygnałowym (2 żyły do 10m lub 2×2 żyły od 10 do 20m).

Przewody do podłączenia przycisku wyjścia

Do podłączenia przycisku wyjścia wystarczy zwykły przewód teletechniczny, sygnałowy. Przewód powinien być poprowadzony od płytki elektroniki domofonu do przycisku dzwonkowego.

Przewody do podłączenia elektrozaczepu

Do podłączenia elektrozaczepu można użyć dowolnego kabla dwużyłowego.

Odległość między kasetą a unifonami

Odległość rzędu 100m nie powinna stanowić żadnego problemu nawet przy zastosowaniu zwykłych przewodów domofonowych. Należy tylko pamiętać o odpowiednim przekroju przewodu zasilającego panel domofonowy.

Rezerwa

Przed ułożeniem przewodów i montażem domofonu zawsze należy zapoznać się ze schematem urządzenia oraz ułożyć przewody tak, by zostawić jakiś zapas. Jest to istotne, jeżeli jakaś żyła ulegnie uszkodzeniu lub zaistnieje potrzeba wykorzystania dodatkowych funkcji domofonu. Czyli dobrze jest dysponować przewodem, w który jest więcej żył, niż ilość konieczna do uruchomienia systemu domofonowego.

 

Zasilacz domofonu powinien być umieszczony w miejscu zabezpieczonym przed wnikaniem wilgoci.

 

Tagged , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *