Modernizacja systemu domofonowego

Modernizacja systemu domofonowego zazwyczaj stanowi wyzwanie. Często trzeba znaleźć kompromis pomiędzy ceną a oczekiwaną funkcjonalnością. Jeżeli istniejące okablowanie i unifony są w dobrym stanie, można wymienić tylko kasety domofonowe – na nowocześniejsze, bardziej ergonomiczne i zapewniające funkcjonalność taką, jaką mają nowoczesne domofony cyfrowe.

Jeżeli lokatorzy są przyzwyczajeni do tradycyjnych przycisków wywoławczych, to dobrym rozwiązaniem jest kaseta KRC-A. Jest to domofon, który współpracuje z unifonami analogowymi, a oprócz indywidualnych przycisków wywoławczych posiada również klawiaturę. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie istniejących unifonów i okablowania oraz dodatkowo posługiwanie się zamkiem szyfrowym i otwieranie drzwi kodem. Kaseta jest podświetlona energooszczednymi diodami LED.

W ofercie posiadamy również domofony wielorodzinne przeznaczone do modernizacji systemów domofonowych w pojedynczych klatkach, osiedlach wieloblokowych i wielobramowych. Domofony te są wyposażone w wyświetlacz LCD oraz szyfrator oraz współpracują z unifonami analogowymi. Jest to system CA-1.

System modernizacyjny CA-1 został zaprojektowany tak, aby zapewnić wymaganą funkcjonalność nie tylko w pojedynczych blokach, ale również w skomplikowanych systemach wieloblokowych i wielobramowych. Bez konieczności wymiany unifonów i całego okablowania. Współpracuje z tradycyjnymi unifonami analogowymi 3+1 (masa, mikrofon, słuchawka – wspólne dla wszystkich unifonów, wywołanie – oddzielny przewód wywoławczy, łączący listwę wywołań z każdym unifonem).

Czy i jak modernizować system domofonowy?

  1. Jeżeli jest taka możliwość – zalecamy wymianę całego systemu domofonowego, łącznie z unifonami na nowy, cyfrowy.
  2. W pojedynczych klatkach, gdzie lokatorzy są przyzwyczajeni do osobnych przycisków wywoławczych polecamy kasetę domofonową KRC-A.
  3. Jeżeli nie jest możliwa wymiana unifonów, a zamontowana kaseta musi być wymieniona, polecamy system modernizacyjny CA-1
  4. Jeżeli na osiedlu jest już analogowy system domofonowy, a potrzebne stało się tylko dodatkowe zamknięcie osiedla, również proponujemy system modernizacyjny CA-1

Modernizacja systemu domofonowego polega więc na wymianie starych kaset domofonowych na nowe, z wyświetlaczem LCD oraz szyfratorem. Kasety modernizacyjne KEC-A współpracują z unifonami analogowymi, które lokatorzy mają już w lokalach. Warunkiem koniecznym jest, aby istniejąca instalacja domofonowa była w pełni sprawna.

Kaseta KEC-A może posiadać dodatkowo czytnik pastylek Dallas, co umożliwi otwieranie drzwi za pomocą pastylki Dallas. Kaseta z oprogramowaniem KEC-A może mieć dowolną z poniższych obudów:

 

 

Domofony modernizacyjne pozwalają na otwieranie drzwi za pomocą kodu (zamek szyfrowy), mają czytelny, dwuliniowy wyświetlacz oraz funkcję przycisku wyjścia (EXIT BUTTON). Na wyświetlaczu można umieścić informacje typu zakres klatek, zakres mieszkań, ulica, numer bloku, telefon do zgłaszania awarii.

Możliwości łączenia różnych rozwiązań są bardzo duże. Kasety mogą być również umieszczane na wspólnej ramce. Oznacza to, że można zestawić ze sobą kasetę z szyfratorem, czytnik Dallas lub Unique, listę lokatorów itp.

cyfrowy domofon wielorodzinny do bloku Radbit

Poniższe diagramy obrazują podstawowe możliwości konfiguracji:
Jeden blok, wiele klatek:

Modernizacja systemu domofonowego wielorodzinnego
Modernizacja systemu domofonowego wielorodzinnego

Kilka bram, jeden blok, wiele klatek:

Modernizacja systemu domofonowego wielorodzinnego
Modernizacja systemu domofonowego wielorodzinnego

Kilka bram, kilka bloków, kilka klatek:

Modernizacja systemu domofonowego wielorodzinnego
Modernizacja systemu domofonowego wielorodzinnego

Urządzenia wchodzące w skład takiej instalacji domofonowej to:

  1. Kasety KEC-AK (montowane przy klatkach oraz przy bramach w konfiguracji jednoblokowej)
  2. Kasety KEC-ABR (montowane przy bramach w konfiguracji wieloblokowej)
  3. Listwy wywołań LR (montowane z kasetami KEC-AK przy klatkach schodowych)
  4. Zasilacze 230/12V 10W (montowane do każdej z kaset w systemie)
  5. Unifony (dowolne analogowe 3+1)

Wszystkie urządzenia zamontowane w systemie komunikują się ze sobą za pomocą szeregowej, dwuprzewodowej magistrali AB (RS485). Do magistrali tej można dołączyć maksymalnie 32 urządzenia. Długość całej magistrali nie powinna przekraczać 1200m. Na początku i na końcu magistrali, pomiędzy linie A i B należy włączyć rezystor 120 om. Rezystory te są zamontowane w każdym urządzeniu i włącza się je poprzez włożenie odpowiedniej zworki w urządzeniu podpiętym na początku i na końcu magistrali AB.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o modernizacji systemu domofonowego, skontaktuj się z nami pod numerem 533-577-355. Chętnie pomożemy.

Tagged , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *