Montaż domofonu na osiedlu domków jednorodzinnych

Montaż domofonu – wymagania funkcjonalne

Przed podjęciem decyzji o montażu domofonu warto zadać sobie pytanie, czego tak naprawdę potrzebujemy. Wymagana funkcjonalność będzie determinować model urządzenia.

Tutaj Klient zdecydował, że chce mieć możliwość posługiwania się kodem przy furtce, tak, aby nie trzeba było używać klucza. Brama wjazdowa oprócz sterowania pilotem miała być również otwierania kodem. Ponieważ dom jest piętrowy zasadnym jest zamontowanie więcej niż jednej słuchawki (unifonu). Tutaj zdecydowano się na trzy unifony, dwa z nich podłączone równolegle w różnych punktach domu.

Domofon miał mieć również funkcję EXIT BUTTON, aby można było swobodnie – i również bez użycia klucza – wyjść z posesji, ponieważ furtka z obu stron ma zamontowaną gałkoklamkę.

Ostatecznie wymagania funkcjonalne co do domofonu ukształtowały się następująco:

  • domofon dwurodzinny
  • możliwość otwierania furtki kodem
  • możliwość otwierania bramy kodem
  • przycisk wyjścia (EXIT BUTTON)
  • możliwość otwierania furtki i bramy z unifonu
  • możliwość podłączenia dwóch unifonów pod jedno wywołanie

Montaż domofonu to przedsięwzięcie wykonywane raz na wiele lat, dlatego warto zadbać o dobre określenie wymagań i odpowiedni wybór sprzętu. Tutaj w grę wchodziły domofony dwurodzinne z szyfratorem, z możliwością sterowania dwoma wejściami. Do wyboru był domofon BRA-2KW, NOV BZ-2P GD36, EX NT, EX PT

Ponieważ słupek ogrodzenia był szeroki, możliwe było zamontowanie domofonu podtynkowo. Ostatecznie wybór padł na domofon dwurodzinny BRA-2KW MOD. Okazało się, że przy umiejętnej obróbce domofon wspaniale wygląda w słupku z pustaka łupanego.

Dodatkowym bonusem przy tym modelu domofonu jest wyświetlacz LCD. Umieszczony został na nim adres: ulica i numer domu.

The gallery was not found!

Przycisk wyjścia do zwalniania elektrozaczepu domofonu
Przycisk wyjścia do zwalniania elektrozaczepu domofonu

Okablowanie domofonu i odrobina technikaliów

Do domofonu zostały poprowadzone dwa przewody zasilające od zasilacza (zaleca się, żeby to był oddzielny przewód 2-żyłowy o przekroju 1-1.5mm kw. zależnie od odległości zasilacza od kasety), oraz drugi przynajmniej 5-żyłowy na układy rozmówne (masa, słuchawka, mikrofon oraz 2 wywołania). W tym przypadku funkcja interkomu nie była wykorzystana. Jeżeli jednak chcielibyśmy mieć interkom pomiędzy obiema słuchawkami, to do układów rozmównych potrzebne by było:

  • wspólna masa do wszystkich
  • oddzielne: mikrofon, słuchawka, wywołanie, wywołanie wewnętrzne do abonentów nr 1 i nr 2

Podłączony został również przycisk wyjścia – tak, by posesję można było opuścić również bez użycia klucza. Do jego podłączenia wystarczy zwykły przewód teletechniczny, sygnałowy. Przewód powinien być poprowadzony od płytki elektroniki domofonu do przycisku dzwonkowego.

Montaż domofonu zawsze powinien być poprzedzony zebraniem wymagań i określeniem niezbędnych funkcjonalności systemu. Zawsze warto ułożyć większą ilość żył tak, aby zostawić sobie jakiś zapas, na przykład w sytuacji, gdy jakaś żyła ulegnie uszkodzeniu, lub będziemy potrzebowali dodatkowych funkcji domofonu.

Jeżeli nie wiecie, jaki domofon wybrać albo jak go podłączyć – zapraszamy do kontaktu 🙂

Tagged ,

2 thoughts on “Montaż domofonu na osiedlu domków jednorodzinnych

  1. To prawda, że warto wziąć pod uwagę to, co jest ważne, bo to zakup i instalacja na lata. Na szczęście jest wybór i firmy, które mogą doradzić 🙂

  2. Bardzo ciekawy post. Nie zdawałam sobie sprawy ze jest tyle różnych możliwości i opcji 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *