Domofon jest to urządzenie elektroniczne, służące do komunikacji między osobami w budynku i na zewnątrz. Domofon pozwala komunikować się na małe odległości. Montowany jest w domach, blokach, budynkach użyteczności publicznej, przedszkolach, pensjonatach itp.
Elementy systemu domofonowego
System domofonowy składa się z kilku urządzeń. W podstawowej konfiguracji są to:
- kaseta domofonowa, zwana również panelem zewnętrznym, jednostką zewnętrzną lub bramofonem,
- zasilacz,
- unifon, nazywany również jednostką wewnętrzną lub słuchawką,
- przewody,
- elektrozaczep (zamek elektryczny)
Kaseta domofonowa
Kaseta domofonowa, nazywana również panelem zewnętrznym, domofonem lub bramofonem jest montowana na zewnątrz, przy furtce, bramie lub klatce schodowej. Posiada przyciski, umożliwiające zadzwonienie i rozmowę z osobą będącą w budynku, jest wyposażona w głośnik i mikrofon. Może również posiadać klawiaturę lub czytnik, umożliwiający otworzenie drzwi za pomocą kodu, pastylki lub karty. Pozwala to na wyeliminowanie konieczności używania tradycyjnego klucza. Kaseta domofonowa może być analogowa lub cyfrowa. Może być przystosowana do montażu natynkowego lub podtynkowego.
Zasilacz
Zasilacz jest osobnym urządzeniem, służy do zasilania kasety domofonowej. Pracuje na bezpiecznym napięciu 12V. Zazwyczaj montuje się go w rozdzielni.
Unifon
Montuje się go w budynku, umożliwia komunikację z osobą przy kasecie domofonowej. Posiada mikrofon i wkładki słuchawkowe oraz przycisk do otwierania furtki. Unifon może posiadać więcej niż jeden przycisk. Pozostałe przyciski mogą służyć do na przykład otwierania bramy albo sterowania oświetleniem. Unifon zazwyczaj posiada również regulację głośności dzwonienia. Unifon może być analogowy lub cyfrowy. Rodzaj unifonu wybiera się zgodnie z rodzajem kasety domofonowej. Unifon analogowy nie będzie działał z cyfrową kasetą domofonową i odwrotnie.
Przy zakupie unifonu trzeba upewnić się, że będzie kompatybilny z wybraną kasetą domofonową.
Przewody
Pozwalają na połączenie ze sobą poszczególnych elementów systemu domofonowego. Zazwyczaj stosuje się kable teletechniczne lub telekomunikacyjne. Przeczytaj, jakie kable do domofonu wybrać.
Elektrozaczep
Umieszcza się go w futrynie furtki. Służy do zabezpieczenia drzwi przed nieuprawnionym otwarciem. Elektrozaczepy są produkowane w różnych obudowach (symetryczne, niesymetryczne, wąskie). Elektrozaczepy mają różne zapotrzebowanie na prąd. Przed zakupem elektrozaczepu warto dowiedzieć się u producenta systemu domofonowego, jaki elektrozaczep będzie najlepszy do planowanej instalacji. Elektrozaczepy mogą być z pamięcią lub bez. Elektrozaczepy z pamięcią mogą być użyteczne, jeśli domofon nie posiada kontroli dostępu (szyfratora, czytnika kart itp). Elektrozaczep z pamięcią działa w ten sposób, że po naciśnięciu przycisku wyjścia pozostaje otwarty, aż ktoś nie otworzy drzwi. Ma to swoje minusy – jeśli mieszkaniec naciśnie przycisk wyjścia, a potem zrezygnuje i nie otworzy drzwi, elektrozaczep pozostanie otwarty. W domofonach Radbit z kontrolą dostępu stosowanie elektrozaczepu z pamięcią jest niepotrzebne. Po wciśnięciu przycisku wyjścia elektrozaczep pozostaje otwarty przez określony czas, pozwalający na swobodne opuszczenie posesji.
Dodatkowe urządzenia
W skład systemu domofonowego mogą również wchodzić inne urządzenia, które pozwalają rozbudować możliwości systemu domofonowego. Może być to na przykład moduł interkomu, moduł dla niesłyszących lub komutator.
Moduł interkomu pozwala na nawiązanie łączności wewnętrznej pomiędzy unifonami.
Moduł dla niesłyszących umożliwia podpięcie dodatkowej sygnalizacji, na przykład świetlnej do unifonu.
Komutator pozwala na połączenie jednego unifonu z dwoma lub trzema kasetami domofonowymi. Znajduje swoje zastosowanie, jeśli na posesję jest więcej niż jedno wejście i przy każdym z wejść jest zamontowana kaseta domofonowa oraz każda z tych kaset ma łączyć się z tym samym unifonem.