Wiemy, wiemy, to tylko domofon. Po co robić wielkie halo? Ma otwierać i już. A prawda jest taka, że wcale nie! Domofon to to, co goście widzą najpierw. To wizytówka twojego domu. Tak samo jak drzwi czy ogrodzenie.
Ale nie tylko wizytówka. Domofon ułatwia życie – pozwala uniknąć biegania do furtki w deszczu i śniegu, zrezygnować z szukania klucza w torebce albo pilota w spodniach porzuconych na piętrze, ogranicza też liczbę awiz w skrzynce pocztowej. Jeśli więc domofon, to jaki?
Trzy najważniejsze cechy nikogo nie zaskoczą. To oczywiście trwałość, funkcjonalność i wygląd.
Trwałość i wygląd są ze sobą ściśle związane. Bo piękno to nie tylko to, co na zewnątrz. Domofony naszej produkcji również w środku są wykonane z najlepszych materiałów. Elegancka obudowa i oświetlenie to jedno, ale trwałość elementów w środku jest tak samo ważna:
Po pierwsze: trwałość
Domofon musi być przede wszystkim trwały i bezawaryjny. Tak, aby nie trzeba było po roku lub dwóch wymieniać go na nowy. Dobrze jest wybrać taki, do którego bez problemu dostaniemy części zamienne w rozsądnej cenie.
Domofon, który często się psuje szybko zje wszystkie oszczędności poczynione w momencie zakupu. Jeśli mamy szczęście, to dostaniemy do niego części zamienne. Ale bardzo często sprzęt nie nadaje się do naprawy. Domofony Radbit produkujemy w Polsce. I czujemy się odpowiedzialni za swój produkt. Co więcej, możesz u nas kupić wszystkie części zamienne. W razie uszkodzenia którejkolwiek z nich, bez problemu możemy wymienić ją na nową.
Po drugie: funkcjonalność
Wybór domofonu jest tylko pozornie prostą sprawą. Domofon musi zapewniać funkcjonalność wymaganą przez użytkowników. Należy również sprawdzić, czy posiadamy infrastrukturę niezbędną do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania urządzenia (okablowanie).
Jeżeli chcesz nadal korzystać z tradycyjnego klucza – wybierz domofon bez kontroli dostępu. Jeżeli zależy ci na wygodzie, wybierz domofon z otwieraniem furtki kodem, pastylką lub kartą zbliżeniową. Podświetlana klawiatura lub czytnik, funkcja otwierania bramy, interkom, blokada przeszukiwania kodów to podstawowe sprawy, nad którymi trzeba się zastanowić przed zakupem.
Po trzecie: wygląd
Domofon musi również wyglądać elegancko. Jest to w końcu wizytówka naszego domu lub firmy. A jeśli ma wyglądać elegancko przez wiele lat, to musi również być łatwy w czyszczeniu – zazwyczaj jest zamontowany w miejscu, gdzie jest pył / kurz / błoto.
Obudowa nie powinna rdzewieć ani wyginać się, a kolor musi być nałożony w sposób trwały, wykluczający na przykład odpryskiwanie farby po jakimś czasie.
Jaką funkcjonalność powinien mieć domofon?
Funkcjonalność jest zawsze określona potrzebami mieszkańców. Poniżej punktujemy kilka spraw, nad którymi warto się zastanowić przed wyborem domofonu:
- Liczba lokali, które mają być podłączone do systemu domofonowego – domofon jednorodzinny, dwurodzinny, trzyrodzinny itd.
- Liczba unifonów – nie musi być taka sama, jak liczba lokali. Możliwa jest konfiguracja bardziej złożona – gdzie w jednym lokalu jest zamontowana więcej niż jedna słuchawka. Do domofonów można podłączyć więcej niż jeden unifon. Można zamontować unifon na parterze i na piętrze, w przedpokoju i w kuchni – w zależności od potrzeb domowników.
- Otwieranie drzwi – czy chcemy otwierać furtkę bezkluczowo? Jeśli tak – należy się zastanowić, co będzie najwygodniejsze – kody (zamek szyfrowy), czytnik pastylek czy czytnik kart zbliżeniowych? Jeśli nie chcemy otwierać furtki z zewnątrz inaczej niż kluczem – wystarczą tylko przyciski wywoławcze i zwykły domofon analogowy
- Ilość wejść, które kaseta domofonowa ma obsłużyć – czy z kasety domofonowej, za pomocą kodu lub pastylki, chcemy otwierać tylko furtkę czy również bramę?
- Przycisk wyjścia – pozwala swobodnie opuścić teren posesji, wystarczy go wcisnąć przy wychodzeniu.
- Ilość wejść, które ma obsłużyć unifon. Czy ma umożliwiać otwieranie tylko furtki czy może warto pomyśleć również nad możliwością otwierania bramy? Warto jest skorzystać z takiej opcji, żeby w razie potrzeby nie poszukiwać pilota do bramy, który zostawiliśmy na przykład w spodniach w garderobie 🙂
- Ilość kaset domofonowych – czy jest tylko jedno wejście na posesję? Jeśli jest ich więcej, można połączyć kasety domofonowe w jeden system za pomocą komutatora. Wtedy ze wszystkich domofonów dzwoni się do jednego unifonu.
- Czy jest potrzebny interkom? Jeśli tak, przydatny będzie moduł interkomu.
- Czy domofon będzie obsługiwany przez osoby niedowidzące / niesłyszące? Jeśli tak – warto zadbać o to, by sprzęt również dla nich był przyjazny w obsłudze.
Ważne kwestie techniczne przy wyborze domofonu:
- Liczba przewodów – ile przewodów będzie nam potrzebnych? Ich liczba zależy min. od rodzaju kasety (analogowa / cyfrowa) i wymaganej funkcjonalności systemu. Aby ustalić, jaka liczba przewodów jest potrzebna do montażu domofonu, należy zapoznać się ze schematem montażu domofonu, a w razie wątpliwości – skontaktować się z producentem / sprzedawcą.
- Czy montaż będzie natynkowy czy podtynkowy? Nie wszystkie domofony można zamontować w dowolny sposób. Lepiej upewnić się przed zakupem, że dany model jest przystosowany do montażu w wybrany przez nas sposób.
- Wymiary kasety domofonowej – często jesteśmy ograniczeni wymiarami już istniejącego słupka – czasami pozostaje tylko opcja montażu natynkowego
- Jaka jest odległość między kasetą a unifonami? Od tego również zależy ilość i rodzaj okablowania.
Jaki domofon wybrać?
Na pewno te pytania nie wyczerpują tematu, jednak mogą być przydatną wskazówką przy określaniu własnych wymagań. Na pewno pytanie jaki domofon wybrać wymaga przemyślanej odpowiedzi, bo domofon wybieramy na lata. Oprócz zwykłych funkcji komunikacyjnych będzie również pełnił funkcje reprezentacyjne. Będzie zapewniał bezpieczeństwo. Jego funkcje mają wpływ na ergonomię i zwykłą, codzienną wygodę.
Trudny wybór? Skontaktuj się z nami!
[contact-form-7 404 "Not Found"]