Domofony wielorodzinne dla Spółdzielni Mieszkaniowych i Deweloperów

 

Domofony wielorodzinne montowane w blokach nie tylko pozwalają na komunikację z poszczególnymi lokalami, ale mają bezpośredni wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców. Mogą posiadać dodatkowe funkcje, ułatwiające codzienne funkcjonowanie, na przykład szyfrator lub czytnik pastylek. Na rynku jest ogromny wybór domofonów do bloków. Czym kierować się przy wyborze?

5 najważniejszych cech systemów domofonowych w blokach

Odpowiednio zaprojektowany i zamontowany system domofonowy to satysfakcja i znaczne ułatwienie codziennego funkcjonowania zarówno dla Zarządcy jak i dla Mieszkańców. Dlatego też wybierając domofon dla Spółdzielni Mieszkaniowej warto rozważyć wszystkie za i przeciw:

 • cenę,
 • łatwość obsługi,
 • dostępność części zamiennych,
 • jakość wykonania
 • trwałość

Częstym problemem zarządców jest zapewnienie odpowiedniej jakości produktów zamawianych na rzecz Spółdzielni i będących w jej zasobach. Zły wybór generuje wiele problemów również w późniejszym okresie, dlatego warto od początku jasno określić wymagania i kryteria wyboru urządzeń.

Najważniejsze cechy dobrego domofonu do bloku

1. Trwałość domofonu

Domofon do bloku musi spełniać szczególne wymagania – korzysta z niego dziesiątki osób dziennie, jest więc bardziej narażony na zniszczenia, częściej trzeba go serwisować i wymieniać części. Szybciej się brudzi, a nie każdy model jest wykonany z materiału, który da się łatwo wyczyścić, przez co klatka wygląda na zaniedbaną. Dlatego domofon do bloku musi być trwały i naprawdę dobrze wykonany.

Materiał, z którego wykonany jest domofon ma kluczowe znaczenie. Domofony Radbit wykonane są z anodowanego aluminium, co ma kilka zalet:

 1. są łatwe w czyszczeniu
 2. anodowane aluminium jest odporne na warunki atmosferyczne – nie rdzewieje
 3. klawisze klawiatury są skonstruowane w sposób wykluczający ścieranie cyfr – nawet po wielu latach będą widoczne
 4. płyta czołowa domofonu jest solidna – nie wygina się i nie odkształca
 5. Wewnętrzne elementy domofonu są wykonane ze stopu anodowanego aluminium

2. Łatwość obsługi

Z domofonów w bloku korzystają ludzie w różnym wieku, warto więc postawić na łatwość obsługi. Dla lokatorów, którzy wolą posługiwać się tradycyjnymi przyciskami wywoławczymi polecamy kasetę KRC-A. Te panele domofonowe współpracują z tradycyjnymi unifonami analogowymi. Kaseta świetnie sprawdza się tam, gdzie instalacja i unifony są sprawne, a zarządcy budynku mają ograniczony budżet i chcą wymienić jedynie panel. Wymiana tylko panelu umożliwia znaczne ograniczenie kosztów oraz pozwala lokatorom na posługiwanie się zamkiem szyfrowym i otwieranie drzwi za pomocą kodów. Kaseta domofonowa jest podświetlona energooszczędnymi diodami LED w jednym z 5 kolorów.

 

 

Również domofony z linii EX mają wyraźne, podświetlone przyciski, a ponadto są w całości wykonane z aluminium i bardzo trwałe. Jednak w przeciwieństwie do kaset KRC-A, te domofony są domofonami cyfrowymi, a instalacja jest trzyżyłowa. Zaletą domofonu EX jest również niewielki rozmiar – można go zamontować również na wąskim słupku bramowym.

 

 

Domofon dla Spółdzielni Mieszkaniowej może być również – w zależności od preferencji mieszkańców – wyposażony dodatkowo w czytnik pastylek Dallas oraz wyświetlacz LCD. Na wyświetlaczu można umieścić przydatne informacje, jak na przykład:

 • zakres mieszkań w klatce,
 • numer klatki,
 • telefon do zgłaszania usterek,
 • nazwa ulicy
 • numer bloku

 

Ważne jest również, aby domofon był przystosowany do obsługi przez osoby niedowidzące lub niesłyszące. Domofony Radbit mają podświetlaną klawiaturę, dzięki czemu korzystanie z domofonu w nocy jest znacznie ułatwione. Cyfry klawiszy są wyczuwalne pod palcami, co ułatwia obsługę osobom niedowidzącym. Domofony bez wyświetlacza LCD posiadają diody sygnalizujące stan elektrozaczepu, dzięki czemu osoby niesłyszące wiedzą, kiedy można otworzyć drzwi. Domofony z wyświetlaczem wyświetlają tę informację na czytelnym, dwuliniowym wyświetlaczu.

Domofony do bloków Radbit oprócz swojej podstawowej wersji mogą być również wyposażone w dodatkową listę lokatorów. Taka lista informacyjna jest podświetlona energooszczędnymi diodami LED i dobrze widoczna. Można w niej umieścić dodatkowe informacje – na przykład sposób dzwonienia do nietypowo numerowanych lokali, spis lokali usługowych, spis lokatorów lub dowolne inne informacje.

3. Koszty montażu i utrzymania systemów domofonowych

Są dwie możliwości przeprowadzenia modernizacji systemów domofonowych w blokach:

 • mieszkańcy mają już stary, działający domofon i nie chcą wymieniać unifonów
 • w bloku nie ma zamontowanego żadnego systemu domofonowego, lub ten, który istnieje jest niesprawny

Jeżeli mieszkańcy posiadają działające unifony i nie chcą ponosić kosztów wymiany unifonów na nowe, a instalacja domofonowa jest sprawna, można wymienić tylko kasetę domofonową na taką, która współpracuje z instalacjami analogowymi i daje możliwości takie, jak domofony cyfrowe, na przykład otwieranie drzwi kodem. Więcej o modernizacji istniejących systemów domofonowych do przeczytania tutaj.

Druga opcja to wymiana całego systemu domofonowego, łącznie z unifonami.

Przy wyborze domofonu dla Spółdzielni Mieszkaniowej należy pamiętać o bardzo ważnej sprawie, takiej jak dostępność części zamiennych w rozsądnej cenie. Dostępność części zamiennych w dobrych cenach minimalizuje koszty konserwacji ponoszone przez lokatorów oraz Spółdzielnię Mieszkaniową. Przy tak dużej liczbie osób korzystających z domofonu oraz przy zdarzających się dewastacjach bardzo istotna jest możliwość wymiany tylko klawiatury, tylko wyświetlacza lub na przykład ramki maskującej. W ostatecznej kalkulacji okaże się bowiem, że najtańsza kaseta domofonowa kosztuje najwięcej, bo po prostu nie ma do niej części zamiennych i przy drobnej nawet usterce trzeba wymienić ją na zupełnie nową lub czekać tygodniami na części zamienne.

Awarie systemu domofonowego generują również inne koszty. Sprawny system domofonowy ułatwia utrzymanie klatek w czystości, zapobiega dewastacjom, a przez to podnosi ogólny komfort życia Mieszkańców. Możliwość szybkiej naprawy lub wymiany uszkodzonego podzespołu pozwala więc na obniżenie kosztów ponoszonych przez Mieszkańców.

System domofonowy spełniający powyższe warunki – trwały, łatwy w obsłudze i z niskimi kosztami utrzymania – zapewni odpowiedni komfort życia w lokalach i jednocześnie umożliwi utrzymanie kosztów eksploatacji na niewygórowanym poziomie.

Domofony od producenta

Jesteśmy producentem domofonów od ponad 30 lat.  Dostarczamy niezawodne rozwiązania, współpracując ze Spółdzielniami i Wspólnotami Mieszkaniowymi, Zarządcami budynków oraz Deweloperami. Zapewniamy pełen serwis gwarancyjny i pogwarancyjny wszystkich paneli domofonowych naszej produkcji. Prowadzimy bezpłatne szkolenia dla Instalatorów, oraz zapewniamy pełne wsparcie techniczne. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej – zadzwoń lub napisz do nas.

Tagged , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *